AktuelnostiNa Slovačkom jeziku

„Pusťte basu do rozhlasu“ PREMIERA

Divadelné predstavenia „Pusťte basu do rozhlasu“, ktoré tohto roku bude predstavené aj na 27. ročníku festivalu DIDA v Pivnici, bolo v nedeľu, 20. marca premierne odohrané na divadelných doskách v OD Janka Čemana v Pivnici. Divadelná hra sa zakladá na motíve rozprávky Norberta Frýda, autorky Viery Benkovej, ktorá upravila text, pokým réžiu divadelnej inscenácii mal na starosti Ľuboslav Majera.

„Toto divadelné predstavenie by sme tiež mohli navolať Kovidové predstavenie, lebo sme ho začali robiť ešte v decembri roku 2019. Štyri krát sme ho pretŕhali skrze Koróny, teraz môže, teraz nemôže. Keď sa nemohlo, tak sme samí robili bábky, a to tak kedy sa koľko ľudí mohlo zúčastniť. Veľmi som hrdá na našich divadelníkov a divadelníčky, že sme toto samí zdolali bez odbornej pomoci. Nakúkali sme trochu z internetu, a sme to zvládli. Potom, keď sa už dalo robiť, prišiel profesor Ľuboslav Majera a pracoval s hercami. Deti boli nadšené z jeho robotou, nadovšetko preto že sa prejavil ako im rovný, ako ich pajtáš. Je mi ľúto že dnes nemohol byť prítomný na tejto premiére, ale mal záväzky na Slovensku so študentmi. Toto predstavenie má odkaz že sa všetko môže spraviť spolu, keď sme tím, a v tomto prípade orchester. Moja úloha, v tomto divadle je ľavé krídlo dvojkrídlových dverí.“ – Olga Ćosićová.

V divadelnom predstavení sa rozpráva o hudobnom nástroje – Basu, ktorá sa chcela dostať do rozhlasu, ale keďže bola samá, ľavé a pravé krídlo dvojkrídlových dverí ju nepustili dnu. Basa s toho bola veľmi smutná, a tak sa znovu skúsila prísť do rozhlasu a skúsiť to znovu. Na jej zopakovaný prejav, dvere jej povedali že ju aj naďalej nemôžu prijať do rozhlasu, lebo jej hudba „neprejavuje všetko na svete“. Po tejto nepríjemnej odpovedi dverí, Basa sa rozhodla isť do sveta a vyriešiť tento hlavolam. Na svojej ceste tak stretá Flautu, Husle, Saxofón, Trúbku, Bubon, Klarinet, Hornu (lesný roh), Fagot a Zvončeky. Všetci spolu sa berú na cestu späť do rozhlasu, k nemilosrdným dverám ktoré tento krát nebudú môcť odmietnuť Basu a orchester ktorí prišiel spolu s ňou. Keď prišli pred dvere rozhlasu, ľavé krídlo dverí ihneď pozvalo Paličku, ktorá s nadšením prijala Basu a jej orchester do rozhlasu.

Aby toto divadelné predstavenie bolo až toľko úspešné a aby herci pár krát po ukončení divadla vychádzali na javisko, skrze nepretržiťelného aplauzu obecenstva, sa tiež postarali: Asistent réžie: Zvonimír Pudelka; Dramatizácia, návrh kostýmov a výber hudby: Ľuboslav Majera; Zvukár: Daniel Kobár; Osvetľovač: Janko Brňa; Vedúca projektu: Olga Ćosićová. Vo výrobe hudobných nástrojov sa zúčastnili: Olga Ćosićová, Katica Merníková, Ján Merník, Marína Čásarová, Jaroslav Šimon, Anka Tótová, Mirko Tót, Jarmila Blatnická, Vlasta Brňová, Želka Gedrová, Daniel Čásar a Zvonimír Pudelka. Foto: Tiana Kolárová a Igor Zabunov, pokým autor plagátu bola: Andrea Merníková Šimonová. Ešte jedna skutočnosť je aj tá že pri premiéri tohto divadelného predstavenia, skoro všetky miesta v obecenstve OD Janka Čemana boli obsadené.

Herecké obsadenia, teda hudobné nástroje hrali: Basa: Maja Tótová; Rozprávač: Jaroslav Šimon; Dvere – pravé krídlo: Mirko Gedra; Dvere – ľavé krídlo: Olga Ćosićová, Flauta: Valentína Kadlíková; Husle: Marek Valentík; Saxofón: Mia Gedrová; Trúbka: Dajana Brňová; Bubon: Emína Čásarová; Klarinet: Igor Zabunov; Horna (lesný roh(sad) Klára Keravicová; Fagot: Darko Majerský; Zvončeky: Nina Merníková a Palička: Vaňa Holová.

Všetkým hercom, technickému výkonu, réžii, a ostatným ktorí brali účasť v tomto divadelnom predstavení prajeme veľa úspechu na tohtoročnom 27. divadelnom festivale DIDA 2022, na ktorom sa predstavia v piatok 8. apríla o 18:00.

IZVOR:  Martin Kováč

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Zapratite nas! Hvala

Youtube
Youtube